حلقه های المپیک نماد چیست ؟

حلقه‌های آبی‌، سیاه، زرد، قرمز و سبز که یکی از شناخته‌شده‌ترین نمادها در دنیا هستند، به طور متعارف بیانگر پنج منطقه دنیا هستند که در بازی‌های المپیک شرکت دارند:آمریکای شمالی و جنوبی به عنوان یک منطقه به همراه آفریقا، استرالیا، آسیا و اروپا.کمیته بین‌المللی المپیک بیان می‌کند که نماد المپیک بر عنصر بین‌‌المللی جنبش المپیک، هنگامی که ورزشکاران از سراسر دنیا دیدار می‌کنند، تاکید می‌کند.

حلقه المپیک چه رنگی دارند و معنی این رنگ ها چیست؟

پنج حلقه المپیک نشان دهنده ی پنج قاره کره زمین بوده و هریک از رنگهای آن نشان دهنده ی یک قاره است.رنگ آبی نشانه ی قاره ی اروپا، رنگ زرد نشانه قاره ی آسیا، رنگ سیاه نشانه ی قاره ی افریقا، رنگ سبز نشانه ی قاره ی استرالیا، و رنگ سرخ نشانه قاره ی امریکاست.

مثلاً بیشتر ساکنان آفریقا از نژاد سیاه هستند. ساکنان آمریکا سرخ پوست هستند. قاره استرالیا همیشه سبز خرّم است. بیش از یک و نیم میلیارد نفر از جمعیّت آسیا هم از نژاد زرد هستند.نکته جالب اینکه رنگ های آبی و زرد و قرمز رنگ های اصلی هستند و همراه با رنگ سیاه همه رنگ ها را می توان با آنها به وجود آورد.

هدف المپيك:
هدف در بازيهاي المپيك شركت است نه پيروزي. اساس آن بر پيروزي استوار نيست بلكه اصل خوب مبارزه كردن است.ورزشكاران جهان براي بدست آوردن اهداف سريعتر ، قويتر و بالاتر بدون توجه به مليت،مذهب ونژاد پيكار مي كنند. وشعار كوبرتن را مبني بر در صفا زيستن ،در صفا مبارزه كردن و به نيروي جسماني خود صدمه نزدن را سرلوحه كار خود قرار مي دهند.آنكس كه در نبرد ورزش دوست ديگران بماند، انكس كه همنوعان خود را در خور احترام بشمارد به هدف اصلي المپيك رسيده است.

شعار المپيك
سه كلمه( سيتيوس،آليتيوس،فاريتيوس) كه اغلب زير پرچمهاي المپيك نوشته مي شوند به معني سريعتر،بالاتر و قويتر است.
پرچم المپيك
پرچم المپيك كه اولين بار در بازيهاي المپيك 1920 به اهتزاز درامد،برنگ سفيد است و در ميان آن 5 حلقه المپيك كه 3 حلقه آن در بالا و 2 حلقه آن در پائين است.رتگ حلقه ها بترتيب از چپ به راست عبارتند از آبي،زرد،سياه،سبز،قرمز.
رنگ ها بشكلي است كه حداقل يكي از آنها در پرچم كشورها بكار رفته است.

آتش المپيك
در مورد آتش المپيك تاريخ از شخصي ياد مي كند كه در نبرد سهمگين پلانته درسال479 قبل از ميلاد بطور معجزه آسائي جان سالم بدر برد و از آنجا كه در چنين سرنوشتي خود را مديون لطف و كرامات خدا مي دانست و در قبال اين حيات دوباره مي خواست شكرگزاري كند،بدين سبب از معبد آپولون آتش مقدس را با دو به محل تولد خود آورد.

نشان المپيك
مظهر المپيكهاي نوين پنج حلقه است كه هر يك نمود يك قاره است.و مفهوم اصلي آن نشان دادن مودت و دوستي ميان مردم سراسر دنيا صرف نظر از عقايد و نژاد آنهاست.


برچسب‌ها: المپیک, بازی های المپیک, حلقه
+ نوشته شده توسط مبین امانی در شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۱ و ساعت 18:51 |


Powered By
BLOGFA.COM